0
0912 0525742
ایتا
امروز شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱

راهنمای خرید انواع چادر مشکی + معرفی 15 مدل چادر و مزایا و معایب آن ها

 

تغییر ذائقه ی بانوان در خرید انواع چادر مشکی از سنتی به مدرن 

 

 
استفاده از چادر اصلی ترین و زیباترین حجاب برای بانوان محسوب می شود .چادر زینت و زیبایی خاصی به خانم ها می بخشد.
حتی کسانی که به طور روزمره از چادر استفاده نمی کنند، حتما در کمد لباس هایشان چادری برای مراسمات مختلف اعم از عزاداری ها و شرکت در مجالس دارند. به طور کلی می توان گفت، پوشش خانم ها با چادر؛ یکی از عفیفانه ترین و در عین حال اصیل ترین پوشش ها است.
بیشتر خانم های محجبه و چادری در گذشته ها یعنی حدود 15 سال پیش از چادر های معمولی و ساده استفاده می کردند که دوخت ساده ای داشت.
چادرهایی که به صورت گرد برش زده می‌شدند و همه‌‌ٔ مامان‌ها بلد بودند برای خودشان و دخترانشان چادر بدوزند.
نهایت مد در چادرها، به پارچه چادری‌های طرح‌دار یا کرپ خلاصه می‌شد و این نهایت به روز بودن،  محسوب می‌شد. حالا حدود پانزده سال است که چادر دیگر تنها، چادر معمولی نیست. برای خودش دنیای پر  پیچ و خمی دارد. که برای خریدش باید تحقیق و بررسی کرد و مدل مناسب را انتخاب کرد.
هر روز مدل های جدید چادر به بازار می آید که علاوه بر اینکه پوشش کاملی را برای بانوان ایجاد می کند ، استفاده از آنها نسبت به چادر معمولی راحت ترو کاربردی است و خانم ها با پوشیدن آنها بهتر می توانند در اجتماع ظاهر شوند.
امروزه تنوع چادر مشکی زنانه خیلی بالا رفته و تولید کنندگان متناسب با درخواست مشتری، اقدام به تولید چادرهای مشکی زیادی کرده اند.
 در ادامه مدل‌های مختلف چادر را معرفی می‌کنیم و از خوبی‌ها و بدی‌هایشان می‌گوییم. که هر کس متناسب با سلیقه و نیاز خود میتواند یکی از این مدل ها را انتخاب کند .
 

 

1- چادر ساده  یا چادر سنتی

چادر معمولی یا همان چادر گرد ، چادر ساده  ای به شکل نیم دایره است و چادر اصیل ایرانی محسوب میشود و یکی از پرطرفدارترین‌ چادرها میان بانوان است .
این چادر تا دهه ۸۰ چادر محبوب قشر محجبه بود. حتی خانم‌هایی که همیشه چادر سر نمیکنند هم یک چادر معمولی در کمدشان دارند. چادر ساده‌ای که به عقیده خیلی‌ها شیک‌ترین است .
اما واقعیت این است که هنگام خرید، بچه داری، گرفتن چتر و هل دادن کالسکه، دست و پا گیر است. اما حجاب خوبی دارد. هیچ وقت قدیمی نمی‌شود. آدم را خیلی چاق نشان نمی‌دهد و در عین حال شیک است.
اما با طراحی چادرهای آستینی استفاده از آن در فعالیت های روزمره کمتر شده است و بیشتر درمجالس و مهمانی ها مورد استفاده قرار میگیرد.
اگر چادر را برای فعالیت روزمره میخواهید با توجه به اینکه کنترل این چادر سخت است خرید آن را به شما پیشنهاد نمیکنیم. البته برخی به دلیل علاقه به این سبک چادر یا راحت بودن با آن، حاضر نیستند به هیچ قیمتی آن را کنار بگذارند و برای راحتی بیشتر به آن کش میدوزند. برخی هم قسمت جلویی چادر را تا روی شکم میدوزند تا هنگام خرید جلوی آن باز نماند.
این چادر هرگز اندام شما را دقیق نشان نمی دهد و مناسب برای بانوان با هیکل درشت و چاق است. برای دوخت چادر معمولی یا چادر گرد به ۴.۵ متر پارچه با عرض ۱۱۰ الی ۱۱۵ سانتیمتر نیاز است. درصورتی که عرض پارچه 180 سانتیمتر باشد، یک تکه می شود.
 

2- چادر دانشجویی

چادر دانشجویی تقریبا شبیه به چادر ساده ایرانی است با این تفاوت که برای بیرون آوردن دستها شکاف هایی در نظر گرفته شده که بانوان می توانند به راحتی از دو دست خود برای انجام کارهای روز مره از قبیل حمل کیف، گرفتن دست کودک و یا حمل کالسکه نوزاد استفاده کنند.
در چادر مدل دانشجویی قسمتی از آستین مانتو شما مشخص می‌شود. قسمت جلو چادر به طور کامل باز است و ایده خوبی برای استفاده در مهمانی خواهد بود. اما ایرادی که دارد این است موقعی که برای برداشتن چیزی دست را دراز کنید، حس می‌کنید چادر کشیده می‌شود و  راحت نیست. اما در کل خیلی مرتب و شیک به نظر می آید.
چادر دانشجویی واقعا مناسب دانشجو‌هاست و برای حمل کتاب و یا کیف کاملاً مناسب است. اما برای افراد شاغل پیشنهاد مناسبی نیست، چون حرکت دست را کمی محدود می‌کند.
در چادر دانشجویی امکان استفاده از کیف در زیر چادر وجود دارد ، نمای جلو و پشت چادر کاملا شبیه به چادر سنتی ایرانی میباشد. امکان روگیری در این چادر همانند چادر سنتی ایرانی فراهم است و همچنین به واسطه کش تعبیه شده در ناحیه سر، در صورت عدم رو گیری بر روی سر میماند. برخی از تولیدی ها در قسمت شکاف یک مچ ۵ سانتی تعبیه میکنند و برخی دیگر با نوار تزئینی به آن جلوه میبخشند .
 
 

3- چادر ملائکه

این چادر شبیه چادر دانشجویی بدون مج است با این تفاوت که زیر قسمت خروجی دستها، برشی شبیه کیمونو خورده و این تغییر فرم زیباتری نسبت به دانشجویی ساده به آن داده بطوریکه مورد استقبال بانوان جوان قرار گرفته است.
 
 

4- چادر صدفی

این مدل چادر دقیقا شبیه چادر دانشجویی است با این تفاوت که آستین آن حدود 7 سانت است و معمولا کار شده و طرح دار است.
 
 

5- چادر خبرنگاری

این مدل چادر هم دقیقا شبیه چادر دانشجویی است با این تفاوت که آستین 10 سانتی دارد و معمولا کارشده و طرح دار است .
چادر خبرنگاری نسبت به چادر دانشجویی اندامی تر است و قواره  کمتری دارد.
 
 

6- چادر عربی اصیل

این مدل چادر از پرطرفدارترین و شیک ترین مدل های چادر است که طرح اصلی آن متعلق به عراق بوده ولی با نام‌های « چادر جده» یا «عربی اصیل» نیز شناخته می شود.
این چادر نیز مانند اغلب چادرهای عربی آزاد و راحت است. این چادر بدون زیپ و دکمه و کش میباشد اما برخی بانوان برای راحتی بیشتر به آن کش میدوزند.
اگر به دنبال یک چادر بسیار گشاد و شیک هستید چادر عربی گزینه مناسبی برای شما محسوب میشود. برخی تولیدکننده های چادر به این مدل یک مچ ده سانتی اضافه کرده و با نام چادر عربی مچ دار آن را عرضه میکنند.
بیشتر چادرهای کارشده و مجلسی از نوع چادر عربی هستند . انواع گلدوزی ، مروارید دوزی ، انواع نگین ، تکه دوزی و .... همگی خرج کارهایی است که بیشترین اجرا را بر روی چادر عربی دارند.
 

7- چادر لبنانی

چادر لبنانی برگرفته از چادر عربی است و بیشتر در کشور لبنان استفاده میشود. این چادر نسبت به چادر عربی و بحرینی عرض کمتری دارد اما برای افراد لاغراندام بسیار راحت میباشد.
چادر لبنانی به دلیل داشتن مچ های ۱8 سانتی و 28 سانتی که به نوعی حالت آستین دارند آزادی عمل در کارهای روز مره را برای بانوان محجبه فراهم مینماید‏.‏
جلوی چادر نیز با زیپ مخفی یا دکمه مخفی بسته میشود تا آزادی عمل با آن بیشتر فراهم باشد.‏ امکان استفاده از کیف در زیر چادر فراهم است.
چادر لبنانی دارای کش بالای سر میباشد و یک نقاب در بالای سر آن دارد و نسبت به چادر عربی اندامی تر است .
چادر لبنانی دارای انواع مختلف و نام های متفاوت است.
چادر لبنانی صدفی که همان چادر لبنانی با آستین 18 سانتی است . و چادر لبنانی آستین بلند 28 سانتی و چادر لبنانی زیپ مخفی که دارای زیپ مخفی سرتاسری میباشد و نقاب بالای سر و نقاب جلوی صورت دارد.
 

8- چادر بحرینی

چادر بحرینی شبیه مانتو کلوش است و از نظر گشادی شبیه به چادرعربی اصیل میباشد. قسمت بالای سر با نقابی که دارد شبیه به چادر لبنانی است . نقاب توسط کش روی سرنگه داشته میشود.
تفاوت چادر بحرینی با چادر عربی و لبنانی در نحوه ایستادن چادر در جلوی بدن میباشد. در چادر بحرینی از طریق بندی که در یکی از دست ها وجود دارد و در دست مقابل قرار میگیرد جلوی بدن به صورت چپ و راستی می ایستد .آستین این مدل 18 سانتی میباشد . نام دیگر چادر بحرینی چادر لبنانی صدفی میباشد.
 
 

9- چادر اماراتی

چادر اماراتی همانگونه که از نامش مشخص است یکی از انواع چادرهای عربی می باشد با این تفاوت که این چادر به دلیل داشتن آستین‎‎‏‎‏های ۴۰ سانیمتری نسبت به دیگر مدل های عربی، اندامی تر است. درواقع چادر اماراتی طرحی مابین چادر لبنانی و چادر ملی دارد. جلوی این چادر به صورت باز طراحی شده و می توان آن را بنا به سلیقه با زیپ و یا انواع دکمه بست.
 
 

10- چادر ملی

چادر ملی اولین مدل چادر مدل‌دار بود که آن اوایل خیلی مخالف داشت اما طرفداران پر و پا قرصی هم داشت. مخالفان می‌گفتند که با مانتو فرقی ندارد، بدن‌نما است و از این جور حرف‌ها! موافقین هم از اینکه دست هایشان آزاد بود، خوشحال و راضی بودند.
اما حالا که تنوع چادر زیاد شده، چادر ملی برای دختر بچه‌ها، کسانی‌که می‌خواهند دست‌هایشان آزاد باشد، مادرها، یا برای استفاده از کوله پشتی خوب و کاربردی است.
چادر ملی برگرفته از چادر ساده ایرانی است با این تفاوت که دارای آستین هایی برای بیرون آوردن دست ها می باشد وجلوی آن با دکمه های مخفی بسته می شود و نسبت به چادر دانشجویی حالتی اندامی تر دارد‏.‏ به دلیل نوع الگو چادر و اندامی بودن آن، خانم هایی که دارای سایز بدنی بالا هستند در این چادر احساس راحتی نمی کنند. 
آستین می‌تواند کلوش یا راسته باشد که معمولاً با حریر یا نوار و یا منجوق‌دوزی تزئین می‌شود. جلوی چادر می‌تواند باز باشد و یا به وسیله‌ی زیپ و دکمه مخفی بسته شود.
طراحی این چادر به نوعی است که بانوان بتوانند هنگام انجام امور روزمره،آزادی و راحتی بیشتری داشته باشند‏.
 
 

11- چادر قجری یا کمری

چادر قجری یکی از قدیمی ترین مدلهای چادر در ایران می باشد ، همان چادری  که زمان رضاخان از سر زنان کشیدند. حالا دوباره احیا شده.
این مدل چادر دارای قسمتی شبیه به دامن بوده که با بستن بندهایی به دور کمر،پایین تنه را می پوشاند و قسمت بالایی آن، که کاملا شبیه به چادر ساده ایرانی می باشد، به راحتی با کش برروی سر نگاه داشته می شود. همچنین این چادر در قسمت بالایی، دو لبه آزاد دارد که امکان حرکت دست‌ها را بیشتر می‌کند و در قسمت جلویی دو تکه به نظر می‌رسد. با این چادر امکان روگیری هم دارید.برای مادران خوب است. کودک زیر چادر پنهان می‌شود. شیر خوردن نوزاد راحت است. برای بستن آغوشی مناسب است.
دقت داشته باشید؛ اگر قصد دارید ازین مدل چادر خریداری کنید باید به همراه آن از روسری یا مقنعه بلند استفاده کنید. چون این چادر در قسمت کمر بسته میشود و اگر هنگام خرید جلوی آن را رها کنید فرم شکم و سینه کاملا مشخص است و ظاهر زیبایی ندارد.
 
 

12- چادر کمری حُسنا

چادر کمریِ حُسنا ، درواقع مدلِ به روز شده چادر قجری است. تفاوت عمده چادر حسنا با چادر قجری در دو بخش اصلی می باشد؛ ابتدا اینکه با توجه به استفاده از پارچه های با عرض زیاد پشت چادردوخت ندارد و نکته بعد اینکه دستک های جلو چادر با توجه به عرض پارچه بلند تر بوده و به دامن چادر متصل است. باتوجه به عرض زیاد این چادر برای افراد درشت اندام و خانم های باردار مناس است. امکان روگیری نیز با این چادر فراهم است.
نمای روی سر این چادر کاملا مشابه چادر ایرانی است. این چادر چون به کمر بسته می شود و وزن چادر بر روی سر نیست، احساس سبک بودن را به بانوان منتقل می کند. همچنین پائین چادر در زیر پا نرفته و به زمین تماس پیدا نمی کند و بهمین دلیل همیشه تمیز باقی می ماند. در چادر حُسنا با توجه به آزاد بودن دست ها توانائی انجام کارهای روز مره از قبیل رانندگی و حمل کالسکه نوزاد فراهم میباشد.
 
 

13- جلابیب

جلابیب یا جلباب اولین چادری بود که ثبت ملی شد. آستین داشت اما مثل چادر ملی تنگ نبود. آزاد بود اما مثل چادر معمولی دست و پاگیر نبود. برای وضو گرفتن، زیپ آستینش باز می‌شد، انقدر آپشن‌های جادویی داشت که حتی می‌شد بدون روسری آن را پوشید و با حجاب بود. تحول عظیمی در طراحی چادر محسوب می‌شد.
چادر جلابیب دارای ویژگی های منحصر به خود است. نمای این چادر شبیه چادر ایرانی است و به دلیل داشتنِ شبه مقنعه، بدون روسری یا مقنعه هم قابل استفاده است. برای دوخت جلابیب از پارچه هایی که بدن نما نیستند استفاده میشود و به بانوان امکان میدهد تا حتی با لباس راحتی منزل و بدون پوشش مانتو بتوانند از این چادر استفاده نمایند.
زیپ مخفی جهت شیردهی نوزاد و جیب مخفی برای قراردادن موبایل و کیف پول از دیگر ویژگی های جلابیب است. آستین این چادر به نحوی طراحی شده که دیگر نیازی به ساق دست نداشته باشید، البته این آستین یک زیپ مخفی هم دارد که در مواقع وضوگیری میتوانید آن را باز کرده و دستانتان را بشویید. این چادر اندامی نیست، جلوبسته است و باید آن را از سر بپوشید. شاید یکی از نقطه ضعف های بزرگ جلابیب هم همین باشد که از جلو دوخته شده و ممکن است از جهاتی شما را محدود کند.
جلابیب بیشتر برای مادران شیرده و برای پیاده روی و ورزش قابل پیشنهاد است. البته ممکن است در موارد دیگر هم با آن احساس راحتی کنید!
انواع دیگری از چادر جلابیب تولید شده است که امکانات آن کمتر از جلابیب است و با نام های زینت و مروارید در بازار عرضه شده است.
در این مدل ها به جای جلوی بسته از زیپ مخفی استفاده شده است.و جیب مخفی و نقاب آن حذف شده است .
 
 

14- چادر شالدار

چادر شالدار دقیقاً چادری بود که با یک سریال تلویزیونی مد شد و یک دفعه فراگیر شد. جلوی چادر زیپ دارد و با دستک‌های بلند یا کوتاه در بازار موجود است. عده‌ای معتقدند برای بچه‌داری چادر مناسبی است و عده‌ای می‌گویند حجاب کافی ندارد. هر چند هر چیزی مخالفین و‌ موافقینی دارد. اما شاید این چادر برای کسانی که نمی‌خواهند چادرشان دست و پاگیر باشد، راحت باشند، مثلا برای پیک نیک و‌ کوهنوردی شاید خوب و مناسب باشد.و یا کسانی که آرتروز گردن دارند.
چادر شالی یا شالدار، بیشترین شباهت را به مانتو دارد و نسبت به مدل های قبلی اندامی تر است. البته در برخی موارد نیز بصورت گشاد دوخته میشود. این مدل از جلو دارای زیپ است و یک شال نسبتا بلند که متصل به خود چادر است، آن را مخفی می‌کند. چادر شالی در دو نوع شال بلند و شال کوتاه وجود دارند. در مدل شال بلند بلندی شال تا مچ پا ادامه دارد و در مدل شال کوتاه بلندی شال تا ارنج دست می باشد.
 
 

15- چادر کلاه دار پانچو

چادر کلاه دار یکی از  مدل های جدید چادر مشکی زنانه است . این مدل مناسب برای خانم هایی است که نمیتوانند چادر کش دار و یا عربی سر کنند و احیانا گردن درد و یا آرتروز دارند. این چادر دارای آستین گشاد شبیه مانتو پانچ است . و در کل یک مانتو گشاد و بلند میباشد. و یک کلاه به بالای مانتو متصل است که روی سر می افتد.
 
تعداد بازدید این صفحه : 17872 مرتبه
 
انواع چادر مشکی
 
راهنمای خرید انواع چادر مشکی
تنوع بیش از 100 مدل
کیفیت دوخت درجه یک
پارچه اصیل و با دوام
ارسال به سراسر ایران
برای اطلاع از تخفیف ها و فروش ویژه و هدایا موبایل خود را وارد کنید...
انواع چادر و عبا      ملزومات حجاب      درباره ما      تماس با ما      مقالات      قوانین     
نشانی فروشگاه : تهران - تهرانپارس - بین فلکه دوم و سوم - کوچه 178 شرقی ( قانع عبادی ) - مسجد شهید بهشتی ، جنب ورودی بانوان   
ساعات کار : شنبه تا پنج شنبه 10صبح تا 20 شب -  روزهای جمعه و تعطیل 16عصر تا 20 شب 
برای  مشاوره خرید ، لطفا در برنامه ایتا پیام بدید:09120525742
آدرس کانال ایتا https://eitaa.com/zhivahejab
آدرس پیام رسان ایتا https://eitaa.com/zhiva_hejab
( جهت اطلاع از موجودی فروشگاه ، لطفا با این شماره تماس بگیرید .02177748506 )
 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت ملزومات حجاب ژیوا می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح